Aktuális szállítási információk és ügyfélszolgálati változások a koronavírus miatt
Kiadónk a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések mellett is folyamatosan kiszolgálja ügyfeleit.
Munkatársaink mind a központi telefonszámainkon (+36 1 340-2304 és +36 1 340-2305), mind a központi e-mail címünkön (kozpont@hvgorac.hu) elérhetőek.
Az online vásárlásokat folyamatosan teljesítjük, azonban a Pick Pack Pontokon történő átvételi lehetőség még szünetel!
Kérjük, hogy a Jogkódex szupportjával kapcsolatos megkereséseiket a helpdesk@hvgorac.hu címre küldjék! Írják meg legyenek szívesek problémájukat, nevüket, telefonszámukat, és munkatársaink felveszik Önökkel a kapcsolatot!
A könyv súlyponti témája a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény létrejötte és az azon alapuló (választott)bírósági gyakorlat. Tükrözi azt a folyamatot, ahogyan az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága (UNCITRAL) által kidolgozott, a kereskedelmi választottbíráskodás szabályozásának harmonizálását célzó Mintatörvény hazai adaptációja megtörtént. A fentiek ismertetése közben a mű e szakterület részleteiben kevésbé tájékozott olvasóhoz is közel hozza a választottbíráskodást.
Áttekinti az intézmény jellemzőit, valamint szabályozásának és gyakorlatának rövid, „egyetemes” és hazai történetét. Dióhéjban ismerteti a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás területén lezajlott jogegységesítés folyamatát, majd részletesen szól az UNCITRAL Mintatörvényről (angol megnevezése után: MAL), amely mára valóban a korszerű, nemzeti szabályozások modelljévé vált. Ismerteti annak a közelmúltban véghezvitt módosítását, s a MAL egyes cikkeinek tárgyalásánál összehasonlító-jogi példákat hoz arra nézve, miként vette át egy-egy ország jogalkotása az adott szakaszt (vagy annak lényegét), és hogy az alapul szolgáló cikk miként tükröződik a nemzeti jogalkotásokban.
Ezt követi a külföldi választottbírósági ítéletek elismeréséről és végrehajtásáról szóló New York-i Konvenció és az ahhoz kapcsolódó gyakorlati kérdések, így a 2006-ben közzétett UNCITRAL-Ajánlás ismertetése. A III. fejezet központi témája maga a Vbt., és az annak alapján kialakult bírósági és választottbírósági gyakorlat. Ezt követi az eljárási szabályzatokról szóló fejezet, amely ismét egy „mintából”, az UNCITRAL Választottbírósági Szabályzatából kiindulva részletesen, és a napi gyakorlat kérdéseire összpontosítva tárgyalja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság Eljárási Szabályzatát. Az V. fejezet ismerteti a WTO-n belüli vitarendezést, valamint a Washingtoni Egyezményt és azzal összefüggésben az ICSID-eljárást is. Az utolsó fejezet az ismét „divatba jött” egyes alternatív vitarendezési módokkal - mindenek előtt a közvetítéssel (mediációval) -, azok variációival foglalkozik, illetve külön alfejezetben ismerteti a közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. törvényt.
A könyv az elmélet és az intézményrendszer – nemzetközi kitekintést is adó - ismertetése mellett mindvégig a gyakorlati kérdésekre összpontosít. A mű kézikönyvkénti használatát elősegíti a Vbt. szövegének, a New York-i Konvenció hivatalos angol nyelvű változatának, valamint az UNCITRAL-Ajánlás angol szövegének függelékként történő csatolása.
A könyvet ajánljuk mindenkinek, akinek a választottbíráskodás elméleti és gyakorlati kérdéseihez munkája vagy tanulmányai révén köze van/lehet, vagy a téma iránt egyébként érdeklődik.
Kézirat lezárása: 2010. március 1.
Kiadvány | |
ISBN | 978-963-258-100-2 |
Megjelenés éve | 2010 |
Formátum | A/5 |
Terjedelem (oldalszám) | 300 |
Megrendelőlap
Megrendelés esetén kérjük, töltse le a megrendelőlapot és juttassa vissza beszkennelve e-mail címünkre vagy a +36 1 349 7600 fax számra.Megrendelőlap
letöltése (PDF)
Címkék: választottbíróság